Już nie próbna, ale 6 DH ISKRA

Po 8 miesiącach próby, drużyna harcerska z Dukli działająca przy Zespole Szkół nr 2 została przyjęta do Związku Harcerstwa Polskiego, otrzymała numer 6 oraz nazwę "Iskra", nawiązującą do istniejącej już wcześniej w dukielskiej szkole drużyny harcerskiej pod taką samą nazwą.

Uchwałą Rady Drużyny do złożenia przyrzeczenia harcerskiego zostały dopuszczone następujące druhny i druhowie: dh. Wiktor Batycki, dh. Julia Belczyk, dh. Robin Brożyna, dh. Magdalena Cysarz, dh. Weronika Jakieła, dh. Wiktoria Jakieła, dh. Daria Klimkiewicz, dh. Marcelina Kozicka, dh. Angelika Smuga, dh. Stanisława Stojak, dh. Julia Sztrumpf, dh. Aleksandra Woźniak oraz dh. Oliwia Zima. 

Przyrzeczenie "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną po-moc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu" złożyli harcerze w obecności zaproszonych gości, rodziców, kolegów, komendanta Hufca Krosno, druhny Justyny, która wcześniej została mianowana na drużynową Drużyny Harcerskiej nr 6 "Iskra" przez harcmistrza Jana Borka Komendanta Hufca Krosno im. Jana i Stanisława Magurów Związku Harcerstwa Polskiego. Przyrzeczenie złożone przez harcerzy zawsze oznacza to samo, tę samą karność, to samo posłuszeństwo i tę samą służbę, którą się wybiera dobrowolnie. Dobrowolnie przyszedłeś do nas, aby maszerować w naszych szeregach. Znasz harcerzy, znasz ich prawo i ich ideał. Wiesz, kim musisz być - człowiekiem skromnym i silnym, czynnym i radosnym. Kiedy je złożysz, nie będziesz lepszym - będziesz silniejszym. I jeśli zdarzy ci się pewnego dnia, że się zawahasz, że nie będziesz zbyt dobrze wiedział, czy coś należy zrobić, czy też jest ona z tych, których robić nie należy, przypomnisz sobie, że pewnego dnia, pośród harcerzy, którzy mają ten sam co ty ideał, przyrzekłeś służyć Bogu... Nie zawahasz się więcej. Będziesz wiedział, czy należy to zrobić, czy też ona jest z tych, których nie powinno się robić. Spójrz na harcerski krzyż. Na nim także znajdują się dębowe liście. Kto wie, może te wykute w metalu odwzorowują liście prawdziwego dębu, który natura zasadziła na polu odległej bitwy. W nich zaklęta jest prawdziwa moc, siła i odwaga, a kluczem do ich odnalezienia zawsze jest czystość serca.

"Bycie harcerzem stawia liczne wymogi. Prawo harcerskie, niczym rycerski etos wymaga nieustannej pracy nad sobą" - powiedziała Justyna Zimny-Frużyńska, nowo mianowana drużynowa. Siłę zawsze można czerpać z harcerskiego krzyża i z przyjaźni tych, którzy noszą taki sam krzyż na harcerskim mundurze. Wianek z dębu i wawrzynu oznacza cele do zdobycia: siłę i umiejętność, sprawność i wiedzę. Oplata on główny symbol skautowy: krzyż z hasłem "Czuwaj". Kształt krzyża jest taki sam jakiego użyto do orderu waleczności: "Virtuti Militari". Ma on w środku kółko - symbol doskonałości, a w nim gwiazdę promienną, jakby światło przewodnie: ad astra! A sam krzyż znaczy: per aspera (RAZEM: per aspera ad astra - poprzez ciernie do gwiazd), bo wskazuje drogę ciężką, usłaną cierpieniami walki z własnymi słabościami, a oznacza też gotowość do tej walki i do wszelkich poświęceń - aż do męczeństwa za wiarę, aż do śmierci za Ojczyznę: Bóg i Ojczyzna są treścią wewnętrzną tego znaku. Hasło "Czuwaj" na nim - to pobudka, ostrzeżenie; oznacza gotowość do pracy nieustannej" - ks. Lutosławski, twórca harcerskiego krzyża. 

Po zaprzysiężeniu nastąpiła część artystyczna w wykonaniu harcerzy i ich przyjaciół. W uroczystości zaprzysiężenia harcerzy uczestniczyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli Michał Szopa, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Stanisław Fornal, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Jan Drajewicz, rodzice harcerzy i koledzy. Uroczystość zakończyła się skromnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców i przyjaciół drużynowej Justyny.

Free Joomla! template by L.THEME