Ogólnopolski sukces naszej drużyny

PRO czyli Programowy Ruch Odkrywców, to najnowszy ruch programowo-metodyczny w ZHP. #ruchPRO Zdobycie miana Drużyny Odkrywców jest równoznaczne z uzyskaniem prawa noszenia na chustach metalowego Pierścienia Odkrywcy oraz członkostwa w Programowym Ruchu Odkrywców.

Wydawać by się mogło, że otaczający nas świat jest mały i szybko się kurczy. Dzięki postępowi miejsca, które jeszcze kilka lat temu były bardzo odległe i półlegendarne są dziś na wyciągnięcie ręki. Miejsca niezwykłe, czekające na swoich odkrywców są w każdym powiecie i każdej gminie. Nie musi to być od razu bursztynowa komnata czy złoty pociąg, ale może być ukryta butelka z ważnymi dokumentami, kosztowności zamurowane w kościele, sztandar pułkowy zaszyty w wałku tapczanu – to autentyczne znaleziska z ostatnich lat. W każdym powiecie działy się historie, które nadawałyby się na scenariusze przygodowych filmów. Trzeba pamiętać, że każdy ma szansę dokonywać sensacyjnych odkryć. Naprzeciwko temu wyszedł Ruch Programowo-Metodyczny „Liga Odkrywców”. Ma charakter ogólnopolski, zajmuje się odkrywaniem i promowaniem dziedzictwa narodowego oraz wychowaniem obywatelskim. W ramach Ligi Odkrywców w roku 2015/2016 realizowany był „Czas Odkrywców”, do którego przystąpiły gromady zuchowe, drużyny harcerskie, drużyny starszoharcerskie, drużyny wędrownicze, kluby i kręgi oraz drużyny wielopoziomowe, czyli sporo ponad 3000 zuchów i harcerzy.

Również nasza drużyna jako jedna z 14 jednostek organizacyjnych z Chorągwi Podkarpackiej oraz z 2 drużyn z Hufca ZHP Krosno zgłosiła się do „Czasu Odkrywców”. Mieliśmy do wyboru 10 misji, z czego do realizacji wybrali 5 zadań, tj.: questing, fotografia, przewodnik, otwarte zabytki oraz legendy. 

W klasyfikacji ogólnej spośród 237 jednostek z Polski drużyna zajęła 2 miejsce, natomiast spośród 139 drużyn harcerskich zajęli pierwsze miejsce. Biorąc pod uwagę, że drużyna działa od niedawna jest to ogromny sukces. Mówią, że dla nich najważniejsze jest to, że podjęli wyzwanie, przez miesiące wykonywali kolejne zadania i misje, dzięki temu nie tylko uczyli się nowych rzeczy (np. pracy w programie filmowym tworząc wideoprzewodnik po Dukli czy legendę miejską o bohaterskim żołnierzu Janku Nowaku, ale i poznawali swoje silne i słabe strony, poza tym dzięki zadaniom zastępy oraz cała drużyna zintegrowała się i jeszcze mocniej związała ze sobą. Udało im się zdobyć miano Drużyny Odkrywców i niecierpliwie czekają na kolejne zadania w drugim etapie zmagań.

Free Joomla! template by L.THEME