Uroczystość nadania imienia naszej drużynie

Minął rok od rozpoczęcia przez 6 Drużynę Harcerską ISKRA z Dukli kampanii „Bohater”.

Drużyna na swojego bohatera, wybrała żołnierza Armii Krajowej por. Władysława Baran "BEKASA", związanego z dukielskim terenem, który był m.in. dowódcą oddziału partyzanckiego oraz kompani ZN-24.  Uroczystość nadania imienia miała miejsce 18 listopada 2017 r. w Sali widowiskowo-teatralnej w Dukli. Por. Władysława Baran "BEKAS" urodzony 26 czerwca 1913 r. w Teodorówce. Miał troje rodzeństwa: siostrę Aleksandrę i dwóch braci: Jana i Stanisława. Jego rodzice: Paweł i Katarzyna z domu Krężel Jego biografia jest barwna i nie do końca odkryta. Był dowódcą mądrym, lojalnym, dbającym o swoich żołnierzy i oddział, którym dowodził. Szanowany i ceniony, jego podwładni liczyli się z jego zdaniem i ufali mu. Wielki patriota, całym sercem oddany ojczyźnie. Walczył o wolną Polskę, do końca wierzył w pomoc sojuszników. Bekas w 1949 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za swoją akowską działalność oraz za przynależność do WiN-u. Ślad po nim ginie w areszcie śledczym w Rzeszowie. Z dokumentów do jakich dotarliśmy wynika, iż nie przeżył śledztwa, które trwało ponad 3 tygodnie. Nigdy nie odkryto miejsca jego pochówku. 

Nadając naszej drużynie jego imię, chcemy oddać mu cześć i przypomnieć o jego życiu, działalności akowskiej i zagadkowej śmierci mieszkańcom naszego rejonu, na którym się urodził, żył i o wolność którego walczył. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Ich mogiły są po całym świecie. Są one znakiem miłości do Ojczyzny. Chcąc uczcić pamięć bohaterów z dumą będziemy nosić imię naszego porucznika! 

Za wkład w poznanie jego biografii składamy serdecznie podziękowania Panu Stanisławowi Fornal, nauczycielowi historii ze szkoły podstawowej w Dukli. Korzystając z okazji chcemy serdecznie podziękować za wsparcie i przychylność naszej drużynie wszystkim sympatykom i przyjaciołom. Przede wszystkim rodzicom harcerzy i harcerek, którzy pomagają w codziennym życiu naszej drużyny oraz przyjaciołom z Koła Przyjaciół Harcerstwa, które działa przy naszej drużynie! Dziękujemy również p. Burmistrzowi Gminy p. Andrzejowi Bytnar, Dyrektor OK p. Małgorzacie Walaszczyk-Faryj, Dyrektorowi MOSIR p. Michałowi Szopie, Dyrektorowi ZS2 p. Janu Drajewicz oraz Dyrektorom Szkoły Podstawowej: p. Jerzemu Pęcak, p. Arkadiuszowi Twardzik oraz p. Stanisławowi Fornal. Dziękujemy p. Magdalenie Konop-Gabory za piękne zdjęcia z tej uroczystości!

Czuwaj!
pwd. Justyna Zimny-Frużyńska
Drużynowa 6 DH ISKRA 
im. por. Władysława Barana „BEKASA” 

 

 

 

Free Joomla! template by L.THEME