Składają Przyrzeczenie...

1 marca ślubowali, że: mają "szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu".

Antoni, Eliza oraz Emilia bo o nich mowa wybrali harcerską drogę. Dzień 1 marca nie jest przypadkowy.

To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który "ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" - śp. Lech Kaczyński. Nasza drużyna na swego bohatera wybrała por. Władysława Barana "BEKAS", dowódcę który zginął w służbie Najjaśniejszej, patriota, który był wierny do końca życia. Ślad po nim ginie na rzeszowskim zamku, w 1949 r. po 3 tygodniach bestialskich przesłuchań. Żołnierz Armii Krajowej, który nie złożył broni, leśni człowiek, Żołnierz Niezłomny, Żołnierz Wyklęty...

II Wojna Światowa zakończyła się w 1945 r., ale nie dla wszystkich. Ale nie dla wszystkich.... Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę... W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Ostatni został rozbity w 1956 r., a ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Długie lata Polska o tym milczała.... 

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Pamiętajmy...

 

Free Joomla! template by L.THEME