Wędrownicy w XXI w.

Zapoznam Was dziś z tematem wędrownictwa, a więc do dzieła. Związek Harcerstwa Polskiego dzieli harcerzy na cztery grupy metodyczne,  w zależność od wieku:  zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy.

Wędrownictwo to grupą, do której należą osoby w wieku od 16 do 21 lat. Grupa ta posiada własny kodeks, symbolikę i dewizę, które wiele mówią o celach samych wędrowników. Pierwszym krokiem do stania się wędrownikiem jest uzyskanie naramiennika wędrowniczego (symbol watry wędrowniczej). Jego zdobycie wiąże się z pokonaniem własnych słabość i ograniczeń. Droga do zdobycia naramiennika motywuje do nauki rzeczy, o których zawsze marzyliśmy, ale z pewnych powodów odkładaliśmy na później. Otwiera drzwi do podróży w głąb siebie, a samotne wędrówki pozwalają na dogłębne przestudiowanie swoich idei. Nasze wędrownicze wartość pięknie obrazuje naramiennik. ”Płomienie” to przypomnienie o rozwijaniu swojej tężyzny fizycznej oraz intelektu, przy tym nie pomijają drogi duchowej. A czym jest wędrownictwo dla samych wędrowników? Posłuchajmy: „Nie jest narzucone istnienie tylko jednej drogi - ogólnie przyjętej chrześcijaństwa – to ty masz to czuć, to ma być twoja wiara, ma tworzyć twoją wewnętrzną moc „system wartość” - Szymon Kowal, 13 DH Delta. 

Najwyższy płomień to charakter, nie wzruszony błahostkami i pokusami życia codziennego, a ukierunkowany na wytężoną prace nad własną osobowością i czerpaniu z wiary w Boga. Średni płomień jest to „siła umysłu”, ponieważ bardzo ważna jest systematyczna nauka i rozwijanie pasji dzięki którym zdobędziemy odpowiedni zawód dla nas. Najniższy płomień to „siła ciała” – czyli uprawianie wszelakich sportów rekreacyjnie lub wyczynowo. Wędrownicy najczęściej spotykają się wspólnie na rajdach, zlotach, sejmikach wędrowniczych. „Rok temu wzięliśmy udział w rajdzie Nierozwiązanych Tajemnic organizowanym przez 30 PGDW „Knieja” ze Szczepu „Z Dębowego Lasu” w Krakowie. Jako wędrownicy chcieliśmy wyjść w świat, poznać nowych ludzi, zobaczyć coś nowego, inne środowisko harcerskie. Rajd był naprawdę mega sprawą, polecam wszystkim udział w takim rajdzie, bo naprawdę warto” - Brygida Bożek 19DH ,,Invictus”

Wędrownicy biorą udział również w takich wydarzeniach jak ŚDM, jako wolontariusze. „Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, uczestniczyliśmy w nich jako Biała Służba, a dokładniej służba medyczna. Te kilka dni, które spędziliśmy tam w gronie harcerzy, ludzi z innych krajów były dla nas ogromnym i niezapomnianym przeżyciem. Wędrownik  musi stawiać sobie coraz to nowsze i większe wyzwania my właśnie takie sobie postawiliśmy, niosąc pomoc innym” - Brygida Bożek 19DH ,,Invictus”

Organizujemy również gry terenowe, zabawy, teleturnieje młodszym harcerza, bo to my jesteśmy dla nich autorytetem i naszym zadaniem jest ich uczyć. Na tym zakończę lecz jest to bardzo ogólny zarys, a żeby zrozumieć czym jest ta grupa należy do niej dołączyć. Podsumuję jeszcze dewizą wędrowniczą „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj”.

dh. Marcelina Kozicka 

Free Joomla! template by L.THEME