Gra miejska "Śladami dukielskich Żydów"

W dniach 27-29.03 dzięki staraniom Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej Sztetl Dukla we współpracy z Urzędem Miejskim w Dukli oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mogliśmy zobaczyć wyjątkowy projekt  „Muzeum na kółkach”.

Jest to nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt miał na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Nasza drużyna została poproszona do stworzenia gry miejskiej pt. "Śladami dukielskich Żydów". Na poszczególnych punktach uczestnicy mogli dowiedzieć się czym był Cheder, gdzie była w Dukli Synagoga, rozszyfrowywali nazwiska Dukielskich rabinów, czy nadawali wiadomość Morsem. Gra doprowadziła ich do domu w którym mieszkał dukielski Rabin Tewel Seemann. W tym miejscu zadaniem do wykonania była nauka piosenki: As der Rebe tanz", a następnie należało ją zaśpiewać Rabinowi, który zmęczony zasną gdyż całą noc studiował Torę… I zaśpiewaliśmy Rabinowi pod Jego oknami…

 

 

Free Joomla! template by L.THEME