Przyrzeczenie Julki i Emilii

Krzyż harcerski to symbol wyjątkowy dla każdego harcerza i harcerski, którzy swoja postawą starają się być przykładem dla innych.

Ks. Kazimierz Lutosławski symbolikę krzyża (wersji z lat 1913-1915) opisał: "Wianek z dębu i wawrzynu oznacza cele do zdobycia: siłę i umiejętność, sprawność i wiedzę. Oplata on główny symbol skautowy: krzyż z hasłem „Czuwaj”. Kształt tego krzyża jest dawny: takiego użyto do naszego orderu waleczności: Virtuti Militari; uprzytamnia on w szczególności obowiązek dzielności. Ma on pośrodku kółko – symbol doskonałości, a w nim gwiazdę promienną, jakby światło przewodnie: „ad astra!” A sam krzyż znaczy: per aspera, bo wskazuje ciężką, cierniami walki z własnymi słabościami usłaną drogę, a przy tym oznacza też gotowość do walki i do wszelkich poświęceń – aż do męczeństwa za wiarę, aż do śmierci za Ojczyznę: Bóg i Ojczyzna są treścią wewnętrzną tego znaku. Hasło „Czuwaj” na nim – to pobudka, ostrzeżenie: oznacza gotowość ducha do pracy nieustannej…"

Życzę Wam druhny, aby harcerska droga nigdy nie była ani zbyt trudna ani zbyt łatwa. A słowa przyrzeczenia i 10 naszych praw, była zawsze z Wami.

Czuwaj!
pwd. Justyna Zimny-Frużyńska

Free Joomla! template by L.THEME