Harcerstwo w Dukli

W 1933 r. przy Szkole Powszechnej Męskiej w Dukli Andrzej Pudełko zakłada pierwszą drużynę męską (zdjęcie poniżej).

W latach 1937-1939 powstają nowe drużyny na terenie powiatu krośnieńskiego w: Chorkówce, Dukli, Frysztaku, Iwoniczu Zdroju, Korczynie, Miejscu Piastowym, Odrzykoniu, Potoku, Polance Karol i Turaszówce. W 1956 r.   po przełomie październikowym i Zjeździe Łódzkim następuje odnowa harcerstwa w Polsce. Komendantem hufca został Zbigniew Zborowski, a później hm. Stanisława Urbanek. Powstają pierwsze drużyny w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Naftowym i Liceum Pedagogicznym w Krośnie oraz w Korczynie, Jedliczu, Dukli, Iwoniczu i w innych miejscowościach powiatu krośnieńskiego.

W Dukli mieścił się hufiec. Działały również drużyny specjalnościowe: wodna oraz straży granicznej. W Dukli działał również Harcerski Zespół Artystyczny "ISKRA", nie znam dokładnych dat działania ale dotarłam do materiałów, które mówią o tym iż Iskra była na festiwalu piosenki harcerskiej w 1986 r.

W latach 90-ątych również podjęto próbę wskrzeszenia drużyny w Dukli, nie. To wtedy nasza obecna drużynowa Justyna zalożyła po raz pierwszy harcerski mundur i zakochała się w nim. Mimo tego, iż drużyna nie przetrwała okresu próbnego, ziarnko zostało zasiane. Ponad 15 lat później ziarnko zakiełkowało, dh. Justyna zjawiła się w hufcu w Krośnie z myślą i wiarą, że tym razem drużyna powstanie. Po kilku miesiącach mozolnych przygotowań (październik 2014-kwiecień 2015) druhnie Justynie pozwolono zrobić nabór w Zespole Szkół nr 1 w Dukli (szkoła podstawowa). Na pierwszą zbiórkę przyszło aż 44 osoby, w tym dwie gimnazjalistki: Daria i Magda. Po kilku tygodniach drużyna skurczyła się do kilkunastu osób, które utworzyły trzon nowej drużyny. Chcąc nawiązać do przeszłości, nasza drużyna obrała na nazwę ISKRA. Mamy nadzieję, że będziemy właśnie takimi iskrami dla młodzieży i dzieci. Pokacując im że harcerstwo nie jest wcale archaicznym tworem, ale ma się dobrze. Obecnie drużyna liczy ponad 30 osób, w wieku 10-18 lat, jesteśmy więc drużyną wielopoziomową. Funkcjonują w drużynie 4 zastępy: Hestie, Feniksy, Świetliki oraz Ogniki.

ZAPRASZAMY W NASZE SZEREGI!!

Free Joomla! template by L.THEME