Prezentacja drużyny

Nasza przygoda z harcerstwem rozpoczęła się 10 kwietnia 2015 r., kiedy to w Zespole Szkół nr 1 w Dukli odbywał się pierwsza zbiórka, na którą przyszło aż 44 osoby. Oczywiście liczba ta z biegiem czasu znacznie zmalała..... Od początku działalności staramy się uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez nasz hufiec. W czerwcu 2015 r.mieliśmy spotkanie ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych OTHALA oraz braliśmy udział w organizacji Dnia Dawcy Szpiku Kostnego. Na wakacjach w lipcu 2015 r.delegacja w sile 8 osób (+drużynowa) wyjechała na swój pierwszy obóz harcerski do Woli Michowej. Czas ten utwierdził nas w przekonaniu, że harcerska droga to droga którą chcemy iść. Na obozie zostały zawarte nasze pierwsze harcerskie przyjaźnie m.in. z 8 DH z Krościenka Wyżnego i 18 DH z Łężan oraz druha Krystiana z obecnie 2 DH. Nie mieliśmy przerwy wakacyjnej i nadal organizowaliśmy zbiórki i wypady. Wybraliśmy się m.in. na Wzgórze 534, gdzie rozegrała się jedna z najcięższych bitew pancernych oraz zorganizowaliśmy apel pamięci poświęcony powstańcom (szczególnie harcerzom i harcerkom Szarych Szeregów), którzy oddali swe życie w Powstaniu Warszawskim. Po wakacjach harcerski start rozpoczęliśmy razem z druhami i druhnami z innych drużyn w Rymanowie Zdroju. W listopadzie wystawiliśmy po raz pierwszy warty honorowe na Cmentarzu Wojskowym oraz wzięliśmy udział w kweście Fundacji Niezłomni.

W grudniu drużyna brała udział w projekcie Szlachetna Paczka, który w Polsce organizowany był po raz 15-sty, a w Dukli po raz 5. Projekt skierowany jest do biednych rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji nie ze swojej winy. Łącznie w tym roku w rejonie Dukla i okolice wolontariusze szlachetnej paczki zapukali z paczkami i nadzieję na lepsze jutro do 58 rodzin z powiatu krośnieńskiego. Po raz pierwszy nasza drużyna przywiozła mieszkańcom gminy Betlejemskie Światełko Pokoju, które odebraliśmy podczas mszy świętej w kościele Kapucynów w Krośnie.
Podtrzymując tradycję w św. Szczepana oraz dzień po wybraliśmy się do mieszkańców gminy z kolędą i życzeniami.

16 stycznia 2016 r. zakończył się nasz okres próby, zostaliśmy przyjęci do Związku Harcerstwa Polskiego. Nasza drużyna otrzymała numer 6, wybraliśmy nazwę ISKRA bo chcemy być iskrami działania w naszym środowisku oraz przybraliśmy kolor pomarańczowy na swoje barwy.

 
Drużyna bierze udział w rajdach, biwakach, zlotach, obozach na szczeblu hufcowym oraz sama organizuje swoje wyjazdy. Mimo młodego "wieku" młodzież skupiona w drużynie pod okiem drużynowej stara się prężnie działać. Ma swój pierwszy sukces w ogólnopolskiej rywalizacji w Ruchu Programowo-Metodycznym „Liga Odkrywców”. W ramach Ligi Odkrywców w roku 2015/2016 realizowany był „Czasu Odkrywców”, do którego przystąpiły gromady zuchowe, drużyny harcerskie, drużyny starszoharcerskie, drużyny wędrownicze, klubu i kręgi oraz drużyny wielopoziomowe, czyli sporo ponad 3000 zuchów i harcerzy. Również nasza drużyna jako jedna z 14 jednostek organizacyjnych z chorągwi podkarpackiej zgłosiła się do „Czasu Odkrywców”. W rankingu w klasyfikacji ogólnej spośród 237 jednostek z Polski nasza drużyna zajęła 2 miejsce, natomiast spośród 139 drużyn harcerskich zajęła 1 miejsce. Jednocześnie uzyskując miano "Drużyny Odkrywców" oraz prawo do noszenia pierścieni odkrywców.

Obecnie drużyna działa przy Zespole Szkół nr 2 w Dukli. Zbiórki drużyny odbywają się co najmniej dwa razy w miesiącu, w soboty. Drużyna liczy 20 osób, w wieku od 11 do 17 lat, a drużynową nadal jest jej założycielka druhna Justyna Zimny-Frużyńska.

Free Joomla! template by L.THEME